Udstillerliste

Julemarked 2018

På årets julemarked finder du en spændende blanding af fødevareproducenter, kunsthåndværkere og forretninger med lækre gaveideer til julen.

Her kan du smage og indkøbe de bedste råvarer til højtiden – og måske finde en julegave eller to til dine kære.
Du kan både møde gengangere fra tidligere år, samt nye, spændende deltagere, som er med for første gang.

Vil du være med som udstiller?

Der er stadig få ledige pladser tilbage til vores julemarked.
Er du interesseret i at booke en stand, så send os en mail med lidt information om dig selv/din virksomhed og dine produkter.

Fødevarer

Ausumgaard Svinekød og mel fra gården www.ausumgaard.dk
Bageriet Max Dejligt friskbagt brød og kager
Erling Grønkjær fiskeeksport Fisk til julebordet
Din Insektbutik Spiselige insekter www.dininsektbutik.dk
Forbæks Økogrønt Årstidens økologiske grøntsager
Fur Bryghus Udvalg af Julebryg samt snapse www.furbryghus.dk
Geddal Gaardbryggeri Lokalt øl med mange lokale råvarer www.geddal-gaardbryggeri.dk 
Honningdrengene Honning
Hjerm FDF Humlum Tarteletter
Instant Taste ApS Marinader og marinadepistol www.instanttaste.com
Jyske Råvarer Økologiske ænder og specialiteter www.jyskeraavarer.dk
Kaffehygge Luksuskaffe, the, chokolade www.kaffehygge.dk
Kræmmergård Æbler, moste, marmelader, saft mm. www.kræmmergård.dk
Mads Eyde Brændte mandler + kandisæbler
Marie og Hanne Muff Dej til bag-selv småkager mm.
Morsø Oliemølle Koldpresset rapsolie www.morsolie.dk
Nuts and more Nødder med og uden chokolade www.nutsnmore.eu
Ostemesteren & Café O Lækre oste fra ind- og udland til julen www.ostemesteren-struer.dk
Rettrup Kær Friland Frilands Æg – Kalkun – Gris www.facebook.com/rettrupkaerfriland/
Small Batch Distillers Specialfremstillet whisky www.sbdh.dk
Stilling Naturbolcher Håndlavede Naturbolcher. www.stilling-naturbolcher.dk
Struer Håndbryg Håndbrygget øl, cider og dessertvin www.struerhåndbryg.dk
Tupperware Tupperware udstilling og salg
Udgaards Bryghus Holstebros lokale mjødbryggeri www.facebook.com/udgaards.bryghus
Vedersø Vildt Fersk Krondyrkød, spegepølser mm. www.vedersovildt.dk
Vedovo Vine Italienske vine af egen import www.vedovowine.dk
Vesterhavsoksen Oksekødsprodukter
Vestjyske Delikatesser I/S Krydderier, pesto, sennep mm www.vestjyskedelikatesser.dk
Vibegaard Saft gløgg sirup aronia shot vin www.vibegaard.dk
Vino&Co Vine, gaveæsker, lækkerier www.vino-co.dk

Kunsthåndværk, blomster, gaver & jul

ABH Montage Juletræer og pyntegrønt
Aloevera4ever v/ElinKM Cremer og kosttilskud fra Forever
Glaskunst
www.myaloevera.dk/Elinkm
AM glas Thorsminde Glaskunst
Annes keramik Raku, lertøj, glas www.annes-keramik.dk
Brian Nielsen Tombola
Brita Uldum Moskurve
Butik rosenrød Blomster og søde nisser www.butikrosenrod.dk
Bydenmark.dk Julekugler, servietter, lys, illustrationer www.bydenmark.dk
byFrey Wellness produkter og brugskunst www.byfrey.dk
byGrud Enkle og feminine smykker www.instagram/byGrud.com
byViola Prisbillig tøj designet til dig www.byviola.dk
C madsen Uld og sælskind
Code of Care www.codeofcare.dk
Daniel´s Gartneri Planter, blomster og dekorationer www.danielsgartneri.dk
Det gamle Postkontor Julemærker www.detgamlepostkontor.dk
DF Design
Dollerup skind Flotte og forskellige lammeskind
Elsebeth Mousten Klassisk julepynt, nisser, hjerter, gris
Ernst Munck Historiske bøger
HORN SKOVGAARD Garn og strik fra egne får samt glas
Horsholt Porcelæn og Design Enkelt og stilrent porcelæn fb.me/HorsholtPorcelaenOgDesign
Hos Rikke Garn og strikkekits, tasker og punge www.hosrikke.dk
Humlum Kjoleforretning Tøj og lækre gaveideer www.humlumkjoleforretning.dk
Jytte Toft keramik Keramik
Kondratska Oil paintings on canvas fb.me/kondratskayaart
Lapatio Fede kvalitetshavemøbler www.lapatio.dk
Lisbeth og Peder pilefletter
LS design Træfigurer www.lsdesign.dk
Luxhøj Design Trævarer – Deko
Marie Hillerup Jørgensen/Kirsten Kjær Nørgaard Raku smykker / raku keramik og glas www.mhill.dk
Museknitwear Bæredygtigt tøj til kvinder museknitwear.dk
No 19 Børne og teenstøj
Nordlys Denmark Aps Danske håndbyggede biopejse www.nordlysdenmark.dk
Perlefest Keramik brugskunst og smykkker www.perlefest.dk
Pijomi IVS Pijomi er et nyt tøjfirma fra Holstebro www.facebook.com/pijomiIvs/
RieKrogh Ren ny uld, egne opskrifter www.riekrogh.dk
Ringkøbing Børstebinderi Håndbundne kvalitetsbørster og koste www.ringkobing-borsten.dk
Skotorvet www.skotorvet.dk
Små Mennesker Hudpleje, børneting, værtindegaver www.smaamennesker.dk
Snupit Husholdningsfilm på en smart måde www.snupit.dk
Strikbestilling Uld tilbehør bamsefutter, sokker mm.
Susan Hermansen Smykker i natursten / læder
Trædrejer Egon Krogh Trædrejning Kunstdrejning www.gunnernygaard.dk
unika smykker sølv og glas smykker samt betonpynt
UrbanWinner Cykjelhjelme Dansk-designet kvalitetscykelhjelme www.urbanwinner.dk
Vendelbo Lingeri og tøj til kvinder www.hosvendelbo.dk
Vestjysk Jagt & Fritid A/S Tøj og tilbehør til jagt og frtid www.vestjyskjagt.dk
Vildtshop ApS Jagt- og naturinspirerede produkter www.vildtshop.dk

Kom i kontakt

Vi gør meget ud af at finde de rigtige samarbejdspartnere, både i lokalområdet og på større plan.

Det gælder både i arbejdet med vores konventionelle drift og i arbejdet med udviklingen af nye produkter og tiltag på gården.

Vi er også altid nysgerrige efter at komme i kontakt med vores kunder, og du er derfor altid velkommen til at kontakte os pr. telefon eller mail, hvis du har spørgsmål eller kommentarer.

Nyhedsbrev Tilmeld dig nyhedsbrevet ved at indtaste din mailadresse og klik på 'tilmeld'.